Jak mieć więcej czasu na to co się lubi: „Magia olewania” S. Knight

with Brak komentarzy

jak mieć więcej czasu

Jak mieć więcej czasu na to, co się lubi? Wykreślaj z kalendarza rozpraszacze

 

Muszę ci się do czegoś przyznać. Lubię książki, ale mam słabość do odruchowego wybierania książek o chwytliwych tytułach. Cóż…

 

Tak też było z „Magią olewania” Sarah Knight. Szczerze to wątpiłam od początku, czy wniesie coś pozytywnego do mojego życia, ale gdzieś czytałam dobrą recenzję. Książka nawiązuje bezpośrednio do książki „Magia sprzątania” Marie Kondo.

 

O ile magia sprzątania dotyczy pozbywania się ze swojego otoczenia przedmiotów niepotrzebnych oraz
takich, których nie lubimy, to „Magia olewania” dotyczy wykreślania ze swojego życia niechcianych i niepotrzebnych zajęć.

 

Nie napiszę, że polecam tę książkę (choć na plaży czytało się fajnie). Jest ona napisana lekko, z humorem,
więc jeśli szukasz lektury, która podpowie ci, jak mieć więcej czasu, to bierz śmiało.

 

Ale przeczytałam w niej bardzo fajną zasadę, którą chcę się z tobą podzielić. Ja od kilku lat wykreślam wszystkie aktywności, których nie muszę i nie chcę robić. Ciebie też do tego zachęcam, bo wierzę w to, że bycie zajętym to wybór. Jednak poza kategorią „czas”, kryje się coś więcej.

 

Uważaj na wszelkie „powinnam”

 

Jest taka kategoria spraw jak „powinnam”. Najbardziej zdradliwa. Jeśli masz problem z wykreślaniem spraw z tej kategorii, to chciałabym, abyś zdała sobie sprawę z tego, że nic nie jest za darmo. Godząc się na zajęcia z kategorii „powinnam” tracisz: czas, pieniądze, energię.

 

Czas

Zajmując się tym, czym nie powinnaś, tracisz czas który mogłabyś poświęcić na coś, co autentycznie sprawia Ci radość. Zastanów się, ile razy siedziałaś na jakimś spotkaniu patrząc na zegarek i zastanawiając się po co tam jesteś. Co byś robiła, gdybyś nie marnowała czasu?

 

Pieniądze

Jeśli zaangażowałaś się w coś, bo czułaś, że powinnaś to możesz ponosić z tego powodu autentyczne straty finansowe. Autorka podaje wiele przykładów, jak składanie się na prezent dla kogoś z pracy, kogo nawet niezbyt lubisz, bo masz wrażenie, że tak wypada. Takich sytuacji możesz znaleźć wiele, prawda?

 

Energia

Masz ograniczony zasób energii. Pisałam wcześniej o tym (tutaj). Nie rozdrabniaj się na coś, co jest niewarte twojej uwagi. Poświęć czas na coś, co jest ważne dla ciebie. Zobacz, co drenuje Cię z energii, a nie musisz tego robić.

 

Każdy ma tyle samo czasu, uważaj w co się angażujesz

 

Korzyści, jakie daje pozbywanie się z kalendarza zbędnych spraw to:
1. Masz czas na to, co autentycznie sprawia Ci radość
2. Robiąc to, co lubisz jesteś bardziej zadowolona ze swojego życia
3. Robiąc to, co lubisz rozwijasz się, zgłębiasz nowe tematy, idziesz do przodu
4. Sama kształtujesz swoje życie, nie jesteś biernym obserwatorem
5. Budujesz w sobie postawę, że masz wpływ na swoje życie
6. Bierzesz odpowiedzialność za siebie, budujesz poczucie swojej wartości
7. Uczysz się siebie, zadajesz ważne pytania o to, co lubisz, a czego nie lubisz
8. Stajesz się bardziej świadoma siebie

 

Chciałabym abyśmy pamiętały o tym, że mamy wybór, w jakie czynności się angażujemy. Każdy dzień składa się z tych drobnych chwil, a one na nasze całe życie.

Wykreślajmy wszystko to, czego nie musimy robić i co nie sprawia nam radości. A szczególnie pod lupę bierzmy wszelkie „powinnam” i bądźmy świadome, co w nie inwestujemy: czas, energię, czy pieniądze.

 

Zgadzasz się?

Leave a Reply